Internationell utblick: Israel och Palestina
Status quo eller tillbakagång?
Det är förhållandevis tyst i svenska medier om det politiska och humanitära läget i Israel och Palestina. Betyder det att inget händer, och är det i sin tur ett bra eller ett dåligt tecken? Det finns de som menar att det enda som händer när inget händer är att palestiniernas situation blir allt svårare. Vad blir följden av det israeliska parlamentsvalet, som är det femte på fyra år. Och när kan vi se en demokratisk utveckling i Palestina?
Vad behöver det internationella samfundet, och särskilt EU och Sverige, göra för att en rättvis fred ska uppnås? Vilken roll kan folkrörelser och religiösa samfund spela?
Relationerna mellan de svenska och israeliska regeringarna har rört sig åt olika håll under det senaste decenniet. Vilka konsekvenser har det fått för relationen till Palestina? Kommer Sveriges hållning att förändras med den nya regeringens tillträde?
Därutöver finns mycket att diskutera, t. ex. fördrivningen av palestinier i östra Jerusalem, flyktingsituationen, raketer från Gaza med efterföljande vedergällning, bosättningarnas roll i en kommande tvåstatslösning, terrorstämplingen av palestinska människorättsorganisationer och den heta frågan om Israels brott mot internationell rätt bör benämnas som apartheid.
Talare:
Thomas Hammarberg, som under många år varit engagerad för mänskliga rättigheter av bland andra svenska regeringen, FN och Europarådet
Evin Incir, Europaparlamentariker, vice ordförande i EU-parlamentets delegation för förbindelserna med Palestina
Johanna Wassholm, Act Svenska kyrkans policyrådgivare för Mellanöstern
Samtalsledare: Hans Josefsson, tills nyligen förbundssekreterare i Socialdemokrater för Tro och Solidaritet, STS, Mellanösternkännare
Tid och plats: Torsdag 17 november kl 18.00. Palmesalen våning 1, ABF-huset, Sveavägen 41.
Fri entré
Arrangörer: ABF Stockholm, Olof Palmes Internationella Center, Socialdemokrater för Tro och Solidaritet