Oavsett var du bor är du välkommen att söka till våra skolor, som alla ligger centralt placerade på platser som är lätta att ta sig till via kollektivtrafiken. Här hittar du också kontaktuppgifter till våra enheter.

City

ABF-huset. ABF Stockholm Komvux City.

Sveavägen 41, t-bana Rådmansgatan eller Hötorget.

komvux.stockholm@abf.se

Tel: 08-453 41 00

Fr.o.m. 25/10 har Komvux nya telefontider.
Mån – tors: 9 – 11 + 13.30 – 14.30
Fre 9 – 11

Johan Lundquist, rektor & enhetschef johan.lundquist@abf.se
Anna Lejdestad, rektor anna.lejdestad@abf.se

Lovisa Hegart
lovisa.hegart@abf.se
Tel: 08-453 41 43

Telefontid:
Mån & tisdag 09.15-10.15
Ons & torsdag 13.30-14.30

Expeditionen på ABF Komvux City är öppen och bemannad:
Måndag – torsdag 08.30-16.30
Fredag 08.30 – 15.30
Stängt för lunch 11.30-12.30

Liljeholmen

Lövholmsvägen 2
T-bana Liljeholmen

liljeholmen.stockholm@abf.se

Tel: 08-453 41 00

Fr.o.m. 25/10 har Komvux nya telefontider.
Mån – tors: 9 – 11 + 13.30 – 14.30
Fre 9 – 11

Diana Rastegar, rektor och enhetschef Liljeholmen Komvux & SFI
diana.rastegar@abf.se
Tel: 08-620 26 09

Pernilla Kainz, pernilla.kainz@abf.se
telefon: 08-453 41 26

Lisa Nilsson, lisa.nilsson@abf.se
Telefon: 08- 453 41 93

Telefontider:
måndag till fredag 09:15 – 10:15
Måndag till torsdag 13:30 – 14:30

Måndag – torsdag 09.00-11.00
Måndag – onsdag 13.00-14.30, Torsdag 13.00-14.00
Kvällsöppet måndag kl 17.00 – 18.00

Globen

Arenavägen 55
T-bana Globen

globen.stockholm@abf.se

Tel: 08-453 41 00

Fr.o.m. 25/10 har Komvux nya telefontider.
Mån – tors: 9 – 11 + 13.30 – 14.30
Fre 9 – 11

Emma Ardin-Holm, rektor emma.ardin-holm@abf.se

Cornelia Widmark, rektor cornelia.widmark@abf.se

Björn Eriksson, bjorn.eriksson@abf.se
Tel: 08-620 26 54
Telefontid: Mån, tis, ons- & torsdagar: 09.15-10.15 & 13.30-14.30

Öppettider:
Måndag-fredag: 10.30-14.00
Kvällsöppet: Tisdag-torsdag 17.00 – 18.30

Kontakta särskild lärare

Studie- och yrkesvägledare

Som deltagare på ABF Stockholm Komvux har du möjlighet att vända dig till våra studie- och yrkesvägledare för vägledning kring dina nuvarande och kommande studier. Kontakta din skola för att boka tid eller ring 08-453 41 00 för att hamna rätt! Du når våra medarbetare genom mejl på förnamn.efternamn@abf.se.

Specialpedagog

Du som studerar hos oss har möjlighet att få hjälp med att identifiera dina anpassningsbehov.