Oavsett var du bor är du välkommen att söka till våra skolor, som alla ligger centralt placerade på platser som är lätta att ta sig till via kollektivtrafiken. Här hittar du också kontaktuppgifter till våra enheter.

City

ABF-huset. ABF Stockholm Komvux City.

Sveavägen 41
T-bana Rådmansgatan eller Hötorget.

komvux.stockholm@abf.se

Tel: 08-453 41 00

Telefontider.
Mån – torsdag: 09.00 – 11.00 samt 13.30 – 14.30

Fredag 09.00 – 11.00

Begränsade tider under sommaren, v. 26, 27, 28, 29 & 30:
Endast 10.00-11.00

Johan Lundquistrektor & enhetschef johan.lundquist@abf.se

Anna Lejdestad, rektor anna.lejdestad@abf.se

Lovisa Hegart
lovisa.hegart@abf.se
Tel: 08-453 41 43

Telefontid:
Fr.o.m. augusti:
Onsdag, torsdag samt fredag 09.15-10.15

Expeditionen på ABF Komvux City är öppen och bemannad:
Måndag – torsdag 08.30-16.30
Fredag 08.30 – 15.30
Stängt för lunch 11.30-12.30

Begränsade tider under sommaren, v. 26, 27, 28, 29 & 30.

Liljeholmen

Lövholmsvägen 2
T-bana Liljeholmen

liljeholmen.stockholm@abf.se

Tel: 08-453 41 00

Telefontider.
Mån – torsdag: 09.00 – 11.00 samt 13.30 – 14.30

Fredag 09.00 – 11.00

Begränsade tider under sommaren, v. 26, 27, 28, 29 & 30:
Endast 10.00-11.00

Helene Pettersson, rektor:
helene.pettersson@abf.se

Cornelia Widmark, rektor:
cornelia.widmark@abf.se

Angelica Svensson
angelica.svensson@abf.se
08-620 26 63

Lisa Nilsson
lisa.nilsson@abf.se
08- 453 41 93

Pernilla Kainz
pernilla.kainz@abf.se
08-453 41 26

Måndag
09.00-10.00
12.30-13.30

Tisdag
09.30-10.30
14.15-15.15
17.00-18.00

Onsdag-Torsdag
09.30-10.30
14.15-15.15

Fredag
Stängt

Expeditionen är stängd den 25/5 samt den 27/5.

Begränsade tider under sommaren, vecka 26-30:
Måndag-torsdag 12.00-13.00
Fredag stängt

Kontakta särskild lärare

Studie- och yrkesvägledare

Som deltagare på ABF Stockholm Komvux har du möjlighet att vända dig till våra studie- och yrkesvägledare för vägledning kring dina nuvarande och kommande studier. Kontakta din skola för att boka tid eller ring 08-453 41 00 för att hamna rätt! Du når våra medarbetare genom mejl på förnamn.efternamn@abf.se.

Specialpedagog

Du som studerar hos oss har möjlighet att få hjälp med att identifiera dina anpassningsbehov.