Evenemang ABF-huset,Boksamtal,Föreläsning

Fackboksfestival: Torbjörn Flygt om Olof Palme och valåret 1973

Arrangör: Polaris

Författaren Torbjörn Flygt berättar om sin uppmärksammade bok Låt oss gå ut med glädje, en personlig betraktelse som utgår från ett foto av Olof Palme på Malmö Stadion 1973 och det tal han höll där.  Det är en bok om politik och minne, kultur, idrott och litteratur.

Valåret 1973. Nära fyra decennier av reformer och ökat välstånd har gjort Sverige till världens modernaste land. Tillväxten tycks evig, framtiden ljus. Stämningen hos Socialdemokraterna, som suttit i regeringsställning sedan trettiotalet, är full av tillförsikt. Partiledaren Olof Palme har anledning att både le och skratta.

I slutet av året kommer allt att ha förändrats, valet leder till en handlingsbegränsad lotteririksdag, och en oljekris driver upp bensinpriserna. Tre år senare ska Socialdemokraterna förlora sitt regeringsinnehav.

Låt oss gå ut med glädje är en levande bild av tiden, samtidigt både nära och avlägsen.

Om författaren

Torbjörn Flygt fick sitt stora genombrott med romanen Underdog, som belönades med Augustpriset 2001, och som gått som firad scenföreställning i Malmö 2024. Romanen fick sin fortsättning med Outsider och Slugger. Torbjörn Flygt har sammanlagt givit ut tretton böcker.

Datum:Lör 1 feb 2025 Tid: 15:00

Ett biljettköp gäller för heldag 1 feb med alla evenemang
Pris
195:- Ordinarie pris
Köp Biljett
Arrangör ABF Stockholm
Plats ABF-huset
Pris 195:- (Ord. pris)
Translate this page