Bananrepubliken Sverige
Är Sverige på väg att förvandlas till en Bananrepublik där vänskapsband och affärsrelationer styr snarare än folkets vilja?

Dörrarna mellan politik, välfärdsföretag och pr-byråer står vidöppna. De tre före detta statsministrarna Göran Persson, Carl Bildt och Stefan Löfven är idag lobbyister, det är också mängder av tidigare ministrar och förtroendevalda på alla nivåer i samhället.
Nepotism och korruption breder ut sig – och frågan är vems intressen våra folkvalda tillvaratar, sina egna eller folkets. Är Sverige på väg att förvandlas till en Bananrepublik där vänskapsband och affärsrelationer styr snarare än folkets vilja?
Bananrepubliken Sverige är berättelsen om pr-byrån som tog över ett helt parti, om kampanjen för att göra SD till Sveriges mest privatiseringsälskande parti och socialdemokraten som köpte upp idrottsföreningar i Umeå för skattemedlen till hans vanvårdade skolkoncern.
Johannes Klenell har skrivit en oroande och underhållande bok om landet som inte trodde att det kunde bli korrupt.
Carl Tham, f.d. statsråd, ambassadör och generaldirektör samtalar med Johannes Klenell utifrån hans bok.
Tid och plats:
29 april kl.18:00
Sandlersalen, plan 1
ABF-huset, Sveavägen 41
Biljetter hittar du här!
Arrangeras av ABF Stockholm och Natur & Kultur
Pressbild: Viktor Gårdsäter
Upphovsperson bokomslag: Kalle Mattsson
Tid 18:00