Inbjudan till Öppet möte om Rasism
Föreligger det rasism i Sverige år 2026?
Svenska avdelningen av Internationella Juristkommissionen
INBJUDAN till Öppet möte om rasism
Frågan är: Föreligger det rasism i Sverige 2026
CERD:s rapport och frågor till svenska regeringen från december 2025 tas upp.
ICJ Sverige bjuder in till ett samtal om rasism i Sverige.
FN:s kommitté mot rasdiskriminering (CERD) har granskat Sveriges arbete mot rasism och diskriminering. Kommittén konstaterar att Sverige har flera strategier och handlingsplaner på plats men att konkreta resultat och uppföljningar fortfarande saknas – se bilaga
CERD lyfter särskilt tre områden: rasism och hatbrott, diskriminering av minoriteter och migranter samt samernas rättigheter.
Under mötet går vi igenom situationen i Sverige och de centrala delarna av CERD:s slutsatser och diskuterar vad de innebär för rättssäkerhet, myndighetsansvar och skyddet för mänskliga rättigheter i Sverige.
I debatten kommer styrelseledamoten Maria Nilsson och särskilt inbjudna kommentera frågan om rasism i Sverige idag och CERD:s frågeställningar som bifogas i detta mejl.
Syftet är att samla civilsamhälle, experter och andra aktörer för att diskutera hur Sverige kan stärka sitt arbete mot rasdiskriminering och leva upp till sina internationella åtaganden.
Varmt välkommen att delta i samtalet.
Svenska Avdelningen av Internationella Juristkommissionen
Välkommen
Styrelsen
BILAGA
Kritik och rekommendationer mot Sverige (2025–2026)
- Strukturell diskriminering:Kommittén lyfter fram allvarliga brister i arbetet mot strukturell rasism, hatbrott och diskriminering.
- Genomförande av lagar:Det finns oro för att lagar och åtgärder inte fullt ut följs av landets kommuner.
- Särskilt utsatta grupper:Rapporterna berör ofta situationen för samer, afrosvenskar, muslimer och romer
CERD betonar att Sverige måste stärka sina mekanismer för att förebygga, upptäcka och följa upp rasistiska brott och uttryck.
Diskriminering av minoriteter och migranter
Kommittén uttrycker också oro för omfattande och återkommande diskriminering mot minoriteter och personer med migrantbakgrund.
Rekommendationerna omfattar frågor som:
- stora socioekonomiska skillnader för personer med icke-europeisk bakgrund,
- rasprofilering och polisens befogenheter,
- diskriminering inom skola, arbetsliv, hälso- och sjukvård samt bostadsmarknad,
- ökande hatbrott mot muslimer, afrosvenskar, romer och judar.
CERD efterfrågar bättre statistik, starkare skyddssystem och mer effektiva åtgärder för att motverka diskriminering på strukturell nivå.
Samernas rättigheter och skyddet av renbetesområden
Ett tredje område där kommittén uttrycker tydlig oro gäller samernas rättigheter. I sina rekommendationer lyfter CERD behovet av:
- ett starkare skydd för samiska markrättigheter och verkligt inflytande i beslutsprocesser,
- att konsultationslagen tillämpas fullt ut i hela landet,
- åtgärder mot ökande attacker och dödande av renar,
- riktade insatser mot våld som drabbar samiska kvinnor.
Kommittén varnar även för att omfattande exploateringsprojekt riskerar att genomföras utan tillräcklig hänsyn till samernas rättigheter och kultur.
Arrangör: Svenska avdelningen av Internationella Juristkommissionen
Tid 18:30