Kurs Måleri

Akvarell – Måla stilleben med breda penslar

Helgkurs söndag

Prova på att måla stilleben i akvarell. Vi målar fritt och flödigt med breda penslar, mycket vatten och pigment.

Innehåll

  • Kort genomgång om akvarellmåleri och material
  • Färglära; varma och kalla färger samt ljus och mörker
  • Vi tittar på perspektiv och komposition, färger och former, ljus och skugga
  • Därefter målar vi stilleben, till en början flödigt med vatten och breda penslar med akvarellfärg på tub och palett

Nivå

Inga förkunskaper krävs.

Material

Du får en materiallista närmare kursstart.

Ledare

Lina Burman är verksam konstnär som målar i akvarell och äggoljetempera och har sin ateljé på Högmarsö i Roslagens skärgård. Hon har flerårig erfarenhet av att undervisa både på studieförbund och hos andra aktörer.

Alla kurser med Lina Burman

Instagram: @linaburmanart

Bra att veta

BOKNING: Vid bokning via hemsidan behöver du ange en mejladress. Det går också bra att göra din bokning på telefon 08-453 41 00.

KALLELSE OCH FAKTURA: Kallelse och eventuell faktura skickas per mail ca. 10 dagar innan kursstart. Observera att den kan hamna i din skräppost. Önskar du istället få dina utskick per post, skriv det i kommentarsfältet vid anmälan.

RABATTER: Pensionärer, arbetslösa (heltid) och långtidssjukskrivna (heltid) har 10% rabatt på våra kurser. Detta gäller även dig som har aktivitets- eller sjukersättning från Försäkringskassan. För att nyttja en rabatt, välj betalsättet faktura. Skriv anledning till rabatten i kommentarsfältet vid anmälan.

EXTRA KOSTNADER: Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.

För mer information, läs gärna sidan vanliga frågor.

Pris
1400:- Ordinarie pris
Anmäl Dig
Startdatum 17/5 2026
Tidpunkt 10:30 - 15:30
Antal tillfällen 1
Arrangemangsnummer 517732
Plats Stora Ateljén, 3tr, ABF-huset
Pris 1400:- (Ord. pris)