Kurs Samhälle & Ekonomi

KF-kurs: Bidragsdjungeln – hur söker man egentligen kulturbidrag?

Det är ofta klurigt att söka bidrag, att formulera sin idé så där kärnfullt som det krävs för att det ska bli tydligt för någon utomstående. Men tillsammans kan vi hjälpas åt att bolla både idéer, formuleringar och vägar framåt!

Den här studiecirkeln är för dig som är engagerad som aktör i kulturlivet, t ex i en förening eller fri grupp, och som vill få hjälp med hur man kan tänka kring finansiering av sina projektidéer. Hur gör man egentligen för att söka kulturbidrag? Vilka bidrag finns och vilka passar din konstform? Hur skriver man en ansökan och vad behöver man tänka på?

Tillsammans hjälps vi åt att leta reda på bidrag, förstå hur man gör och formulera våra idéer för att sedan kunna söka bidrag. Du får ut mest av kursen om du redan har en färdig projektidé som du kan utgå ifrån.
Och vem vet – det kanske skapas nya möten och idéer i gruppen!

Kursen är en intensivkurs på tre tillfällen.
Kallelse skickas en till två veckor innan kursstart.

Pris
200:- Ordinarie pris
Anmäl Dig
Startdatum 5/11
Veckodagar Onsdag
Tidpunkt 17:15 - 19:30
Antal tillfällen 3
Huvudledare Emma Rasmusson, Minna Bolin
Arrangemangsnummer 512392
Plats ABF-huset, Sveavägen 41
Blekingerummet, plan 5
Pris 200:- (Ord. pris)