Sashiko – japanskt broderi
KURSFORM: Helgkurs. VECKODAG: Lördag.

I den här kursen går vi igenom bakgrunden till den japanska broderitekniken Sashiko och om de grundläggande reglerna för hur sashiko broderas. Du får lära dig om symboliken bakom olika design, om mönsteröverföring och om olika sätt att sy stygnen på. Vi arbetar praktiskt med broderiet varvat med information och demonstration av olika moment.
Vill du veta mer om broderitekniken finns ytterligare information på: https://sashiko.se
Nivå
Inga förkunskaper krävs. Både nybörjare och vana broderare är välkomna!
Material
Kursmaterial ingår inte i kursavgiften. Visst material kan köpas på plats. Mer information kommer med kallelsen.
Ledare
Elise Nilsson är utbildad textillärare och har många års erfarenhet av att undervisa både barn och vuxna. Intresset för textil och hantverk har följt Elise genom livet som en röd tråd. Hon har skrivit fyra handarbetsböcker, den senaste "Sashiko, brodera japanskt". Elise har fördjupat sitt kunnande om sashikobroderiet genom att delta i workshops i Japan.
Bra att veta
BOKNING: Vid bokning via hemsidan behöver du ange en mejladress. Det går också bra att göra din bokning på telefon 08-453 41 00. Så länge kursen ligger kvar på hemsidan går det bra att boka dig på den. Du ansluter då nästkommande kurstillfälle och betalar fullt kurspris.
KALLELSE OCH FAKTURA: Kallelse och eventuell faktura skickas per mail ca. 10 dagar innan kursstart. Observera att den kan hamna i din skräppost. Önskar du istället få dina utskick per post, skriv det i kommentarsfältet vid anmälan.
RABATTER: Pensionärer, arbetslösa (heltid) och långtidssjukskrivna (heltid) har 10% rabatt på våra kurser. Detta gäller även dig som har aktivitets- eller sjukersättning från Försäkringskassan. För att nyttja en rabatt, välj betalsättet faktura. Skriv anledning till rabatten i kommentarsfältet vid anmälan.
EXTRA KOSTNADER: Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.
För mer information, läs gärna sidan Allt om våra kurser.