Kurs Språk

Spanska A1

KURSFORM: Terminskurs. VECKODAG: Tisdagar. TILLFÄLLEN: 8.

Vår spanska språkkurs ger dig verktygen för att kommunicera i vardagliga situationer – oavsett om du planerar en resa till Spanien eller bara vill utöka dina språkkunskaper. Genom interaktiva övningar, dialoger och kulturinslag får du en levande och inspirerande inlärningsupplevelse.

Att läsa språk i en studiecirkel på ABF Stockholm ger dig möjlighet att påverka både studietakten och innehållet. I våra språkkurser använder vi studiematerial anpassat för vuxna och vi betygsätter inte dina kunskaper.

Denna grupp är "Liten" vilket innebär en möjlighet för färre antal deltagare att starta – med större möjlighet till personlig vägledning från ledaren i din språkutveckling. Maximalt 7 deltagare som träffas vid 8 tillfällen.

Nivå

A1: Jag kan förstå och använda mycket enkla ord och fraser. Jag kan presentera mig själv och ställa enkla frågor. Jag kan samtala på ett enkelt och långsamt sätt. Observera att detta inte är en nybörjarnivå, utan kräver förkunskaper motsvarande 1-2 terminer.

ABF Stockholm erbjuder digitalt språknivå-test för dig som vill prova vilken nivå du är på (enligt GERS – Gemensam europeisk referensram för språk). Gör testet här.

Litteratur

Caminando1, vi fortsätter där vi avslutade föregående termin.

ISBN 9789127437142

Ledare

Virginia Higa kommer från Argentina och har en examen i litteratur och språkvetenskap. Hon har undervisat i spanska i flera år, både i Argentina och i Sverige. Virginia är även författare och översättare och hennes första roman översattes till flera språk, bland annat svenska.

Bra att veta

BOKNING: Vid bokning via hemsidan behöver du ange en mejladress. Det går också bra att göra din bokning på telefon 08-453 41 00. Så länge kursen ligger kvar på hemsidan går det bra att boka dig på den. Du ansluter då nästkommande kurstillfälle och betalar fullt kurspris.

KALLELSE OCH FAKTURA: Kallelse och eventuell faktura skickas per mail ca.10 dagar innan kursstart. Observera att den kan hamna i din skräppost. Önskar du istället få dina utskick per post, skriv det i kommentarsfältet vid anmälan.

RABATTER: Pensionärer, arbetslösa (heltid) och långtidssjukskrivna (heltid) har 10% rabatt på våra kurser. Detta gäller även dig som har aktivitets- eller sjukersättning från Försäkringskassan. För att nyttja en rabatt, välj betalsättet faktura. Skriv anledning till rabatten i kommentarsfältet vid anmälan. 

EXTRA KOSTNADER: Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.

För mer information, läs gärna sidan Allt om våra kurser

Pris
2850:- Ordinarie pris
Anmäl Dig
Startdatum 23/9
Tidpunkt 17:30 - 19:00
Antal tillfällen 8
Arrangemangsnummer 514665
Plats ABF-huset (ej fastställd sal), ABF-huset
Pris 2850:- (Ord. pris)
Translate this page