Fackboksfestivalen: Antirasism och feminism i dagens Sverige
Hur har det antirasistiska och feministiska forskningsfältet utvecklats i Sverige under 2000-talet? Hur togs intersektionalitetstänkandet emot och vad hände egentligen med rasbegreppet? Och finns det inbyggda motsättningar mellan antirasistisk och feministisk forskning?
Samtalet utgår från den nya boken ”Ras och kön i tider av vit melankoli” av Catrin Lundström och Tobias Hübinette och belyser några av samtidens mest brännande frågor: den vita maskulinitetens kris, extremhögerns uppsving och diskursen om ”folkutbytet” i en tid då krigen i Ukraina och Gaza skapat nya politiska skiljelinjer.
Medverkande: Catrin Lundström, sociolog och biträdande professor i etnicitet och migration vid Linköpings universitet.
Moderator: Jenny Rönngren, journalist.
Fackboksfestivalen Minerva bjuder på allt från författarsamtal och uppläsningar till debatter. Här lyfts klimat, relationer, politik, historia, mat, resor och den ständiga frågan: var går gränsen mellan fakta och fiktion?
Tid och plats:
31 januari, kl. 10:00 – 17:00
ABF-huset, Sveavägen 41
Priser för hela fackboksfestivalens program:
Ordinarie pris: 250kr, Pensionär/Studerande/Under 26: 125kr
Programmet publiceras löpande här.
Tid 15:30