Kulturnatt 2026
ABF-huset öppnar upp för Folkrummet – kulturscenen med överraskande inslag som representerar ABF Stockholms kultursamarbeten runt om på stan. På filmprogrammet står den starka dokumentären ”Svedjenävor”, om kvinnorna som ledde hungerupproret 1917 och förändrade Sveriges politiska framtid, och ”Kriget och Freden” – som ger dig en chans att se den inspelade versionen av det utsålda uruppförandet på ABF-huset i höstas.
Utställningen ”Vi måste bara kissa”, sätter fokus på transkrånglet med vilken toalett man får lov att välja i offentligheten. Folkbildning och studiecirklar – vad är det? Kom till Folkbildningshänget och kolla läget.
ABF Stockholm är en mötesplats för kunskap, bildning och kultur. De beskriver sig som en kraftskapande folkbildningsfyr som skapar framtidstro, egenmakt och solidaritet, och gör kunskap tillgänglig för alla. De arbetar inom folkbildning, kultur och vuxenutbildning, och erbjuder kurser, studiecirklar, kulturprogram och öppna mötesplatser för lärande och delaktighet.
Program
18:00-00:00 — ”Vi vill bara kissa!”
Tyvärr inställt!
Fotoutställning om en sannare bild av transpersoner än den som syns i media.
18:00-20:00 — Folkbildningshäng (Hjärtat)
Snicksnacka om replokaler, studiecirklar och mer. Vill du också komma igång med en studiecirkel? Vi hjälper dig med starten!
20:00-22:00 — Folkrummet (Hjärtat)
Folkrummet är kulturscenen där vi presenterar ett axplock ur ABF Stockholms stora kulturverksamhet och våra föreningars studiecirkel i film, musik, dans och föreningsliv. Välkomna!
20.00 Film: Alla gråa vill till Gullmars 

Kom och se ”Alla Gråa vill till Gullmars” – en film av Tage Röök, filmad av en våra ungdomsgrupper som har studiecirkel i filmskapande.
20:15 Filatelisterna genom tiderna 
Filatelisterna berättar om sin förenings historia och hur filatelister organiserat sig genom historien.
20:30 Körsång: Kultur på Spanska 
Kultur på spanska är en kulturförening som grundades i september 2019. En av deras populäraste verksamheter är ”Kultur på spanska-kören”, som just nu består av 30 sångare, ledd av körledaren Gabriel Lezcano. Välkomna!
21:15 Dans: Queersalsa prova-på 

Kom och dansa med Peter och Johan! Peter Helm och Johan Björk har under många års tid lett studiecirklar i QueerSalsa och QueerBachata – dans för alla som inte tycker att det är viktigt att följa gamla normer där kvinnor alltid följer och män alltid för. Här är ALLA välkomna, alla får lära sig både att följa och att föra, och alla dansar med alla! Välkomna att avsluta Folkrummet med mycket musik, dans och svett!
20:30-21:30 — ”Kriget och freden” – en filmpresentation (Zätasalen)
Inspelad version av höstens utsålda uruppförande, av Göran Greider och Dror Feiler.
22:00-23:40 — Filmvisning: ”Svedjenävor” (2025) (Zätasalen)
En dokumentärfilm om det bortglömda kvinnoupproret som skakade Sverige 1917.
