Michael Hudson om pengars och skulders historia
Välkommen till ett webbinarium med en av världens främsta experter på pengars och skulders historia

Pengars och skulders historia kan få oss att förstå mer av ekonomin, finanselitens makt och hur världen styrs idag. Det hävdar ekonomiprofessorn Michael Hudson, som även varit rådgivare till regeringar, bland annat i USA, Ryssland och Kina. Nu kommer han till oss för att berätta hur historien varit en kamp om vem ägandet, pengarna och skulderna ska gynna.
I Bibeln står det om jubelår som återkom med vissa mellanrum då alla skulder avskrevs. Detta var för att rätta till obalanser som uppstår i ekonomier över tid. När ekonomiprofessor Hudson1994 publicerade sin forskning om att biblisk skuldavskrivning hade tvåtusen års anor redan i babylonisk och sumerisk tradition, var det väldigt kontroversiellt. Idag är det erkänt av assyriologer, men bland de flesta ekonomiska tänkare är idén tabu.
Varför var skuldavskrivning en självklarhet för flera tusen år sedan, men inte idag? Hudsons forskning visar att, som han skriver, ”skulder som inte kan betalas kommer inte att betalas”. Hur ska det då lösas? Kom och lyssna på denne eminente forskare då han delar med sig av sin kunskap om pengars och skulders historia och dess koppling till det som sker idag.