Minneskonsert för Catherine Christer Hennix (1948–2023)
Minneskonsert för Catherine Christer Hennix (1948–2023)
Söndag, 26.1 2025, 14:00 – sen kväll (besökare kommer och går som de vill)
Zätasalen, ABF-huset, Sveavägen 41, Stockholm
Evenemanget är gratis, vänligen OSA här: https://forms.gle/vXzDxqYGryvixCEo9
Blank Forms, Vassa Tassar och Mint presenterar en heldags minneskonsert för att hedra konstnären, kompositören, matematikern och poeten Catherine Christer Hennix (1948–2023) storslagna liv och konstnärskap. Lite drygt ett år efter Hennix bortgång, ger detta program en unik chans för vänner och nya och gamla beundrare att ta del av hennes sista storskaliga ljudverk – Kamigaku. På scen möter vi medlemmarna i Hennix ensemble – Ellen Arkbro, Mattias Hållsten, Marcus Pal, Susana Santos Silva och Amedeo Maria Schwaller.
Catherine Christer Hennix föddes 1948 i Stockholm. I hennes unga år var hon verksam som jazztrummis och en frekvent besökare på 1960-talets jazzklubb Gyllene cirkeln i ABF-huset. Hennix var också en tidig medlem i Stockholms Elektronmusikstudion (EMS), där hon komponerade datorgenererad och elektronisk musik. Hon studerade lingvistik och filosofi vid Stockholms universitet innan hon bestämde sig för att fokusera på matematik, en disciplin inom vilken hon skulle fortsätta att arbeta i många decennier. Läs mer om Catherine Christer Hennix liv och arbete på vår hemsida.
Programmet genomförs med stöd av Kulturrådet, Stockholms stad och Sundéns konststiftelse, i samarbete med ABF Stockholm och Elektronmusikstudion (EMS).
Tid 14:00