Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF) och känslor

Under föreläsningen kommer vi prata om hur personer med NPF kan uppleva känslor, vad som kan göra det utmanande att hantera dem och vad som kan vara hjälpsamt.
18:00-18:55 – Nicole Wolpher delar egna erfarenheter av att leva med adhd och starka känslor, berättar om lärdomar från Arvsfondsprojektet Stöd i vardagen som samlat erfarenheter av känslor hos personer med NPF, samt om stödjande material som tagits fram i föreningen.
Nicole är socionom, projektledare i Attention Stockholm och författare av boken Navigera genom stormarna – om känslor och NPF .
18:55-19:05 – Bensträckare
19:05-20:00 – Berkeh Nasri berättar om hur kunskapsläget ser ut för kopplingen mellan känslor och hjärnan vid adhd, hur man kan förstå starka och intensiva känslor som en del av diagnosen och hur man kan hantera svårigheter i känslor och relationer.
Berkeh är leg. psykolog och medicine doktor i psykologi som de senaste tio åren arbetat med att utveckla och beforska psykologisk behandling för vuxna med adhd.
20:00-20:15 – Gemensam frågestund
Föreläsningen vänder sig både till dig som själv har NPF och vill veta mer om känslor och känsloreglering, till dig som är närstående till någon med NPF, möter personer med NPF i yrket, eller bara är intresserad i allmänhet.
Medverkande:
Nicole Wolpher – socionom, projektledare i Attention Stockholm
Berkeh Nasri – leg. psykolog och medicine doktor i psykologi
Priset är 80 kr för medlemmar, 150 kr för ickemedlemmar
När: 3 september kl 18:00
Var: Katasalen, ABF-huset, Sveavägen 41, Stockholm
Arrangör: Attention Stockholm
Tid 18:00