Kurs Språk

Engelska: Business english – B1/B2

KURSFORM: Kortkurs. VECKODAG: Onsdagar. TILLFÄLLEN: 5.

Med engelska kommer du långt – både när du är ute och reser och i yrkeslivet. Med ökade engelskkunskaper blir det dessutom roligare att ta del av all engelskspråkig populärkultur. Det finns med andra ord alltid anledning att förbättra sin engelska!

Att läsa språk i en studiecirkel på ABF Stockholm ger dig möjlighet att påverka både studietakten och innehållet. I våra språkkurser använder vi studiematerial anpassat för vuxna och vi betygsätter inte dina kunskaper.

Denna grupp är "Liten" vilket innebär att vi kan starta gruppen med färre antal deltagare, och deltagarna får större möjlighet till personlig vägledning från ledaren i sin språkutveckling. Maximalt 7 deltagare/grupp.

Nivå

Detta är inte en nybörjarkurs – förkunskaper krävs! Du behöver ha grundläggande kunskaper av språket sedan innan.

B1: Jag kan förstå huvudinnehållet i tydligt standardspråk. Jag kan utan förberedelser ge mig in i samtal som rör kända vardagliga händelser. Jag kan enkelt binda samman fraser för att beskriva erfarenheter och händelser.

B2: Jag kan förstå längre framställningar samt följa med i mer komplicerad argumentation. Jag samtalar och kommunicerar i stort sett utan problem.

ABF Stockholm erbjuder digitalt språknivå-test för dig som vill prova vilken nivå du är på (enligt GERS – Gemensam europeisk referensram för språk). Gör testet här.

Material

Vi återkommer med info om material.

Bra att veta

BOKNING: Vid bokning via hemsidan behöver du ange en mejladress. Det går också bra att göra din bokning på telefon 08-453 41 00. Så länge kursen ligger kvar på hemsidan går det bra att boka dig på den. Du ansluter då nästkommande kurstillfälle och betalar fullt kurspris.

KALLELSE OCH FAKTURA: Kallelse och eventuell faktura skickas per mail ca. 10 dagar innan kursstart. Observera att den kan hamna i din skräppost. Önskar du istället få dina utskick per post, skriv det i kommentarsfältet vid anmälan.

RABATTER: Pensionärer, arbetslösa (heltid) och långtidssjukskrivna (heltid) har 10% rabatt på våra kurser. Detta gäller även dig som har aktivitets- eller sjukersättning från Försäkringskassan. För att nyttja en rabatt, välj betalsättet faktura. Skriv anledning till rabatten i kommentarsfältet vid anmälan.

EXTRA KOSTNADER: Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.

För mer information, läs gärna sidan Allt om våra kurser. 

Pris
1450:- Ordinarie pris
Anmäl Dig
Startdatum 1/10
Tidpunkt 17:30 - 19:00
Antal tillfällen 5
Arrangemangsnummer 514768
Plats ABF-huset (ej fastställd sal), ABF-huset
Pris 1450:- (Ord. pris)
Translate this page