Italienska B2
KURSFORM: Terminskurs. VECKODAG: Tisdagar. TILLFÄLLEN: 8.

Det är lätt att bli kär i Italien, för att inte tala om italienskan! Kan man språket så kan man ta sig runt i detta fantastiska land på ett sätt som andas frihet. Italienska talas av cirka 70 miljoner människor.
Att läsa språk i en studiecirkel på ABF Stockholm ger dig möjlighet att påverka både studietakten och innehållet. I våra språkkurser använder vi studiematerial anpassat för vuxna och vi betygsätter inte dina kunskaper.
Denna grupp är "Liten" vilket innebär att vi kan starta gruppen med färre antal deltagare, och deltagarna får större möjlighet till personlig vägledning från ledaren i sin språkutveckling. Maximalt 7 deltagare/grupp. Vi ses vid åtta tillfällen.
Nivå
B2: Jag kan förstå längre framställningar samt följa med i mer komplicerad argumentation. Jag samtalar och kommunicerar i stort sett utan problem.
Observera att detta inte är en nybörjarnivå, denna kurs kräver förkunskaper. ABF Stockholm erbjuder digitalt språknivå-test för dig som vill prova vilken nivå du är på (enligt GERS – Gemensam europeisk referensram för språk). Gör testet här.
Material
Scoprire l'Italia (ISBN: 9783125650145) från s. 33.
Ledare
Ulla-Britt Nire är en av våra mest erfarna och omtyckta ledare. Hon har nyligen firat 50 år med ABF. Såhär säger Ulla-Britt själv om att vara ledare: “Man kan inte ha ett bättre jobb. Att få människor att släppa rädslan för att säga fel, men också hjälpa och rätta till. Jag är 80 + men jag har sagt att jag fortsätter tills jag blir 100. Där sätter jag gränsen."
Bra att veta
BOKNING: Vid bokning via hemsidan behöver du ange en mejladress. Det går också bra att göra din bokning på telefon 08-453 41 00. Så länge kursen ligger kvar på hemsidan går det bra att boka dig på den. Du ansluter då nästkommande kurstillfälle och betalar fullt kurspris.
KALLELSE OCH FAKTURA: Kallelse och eventuell faktura skickas per mail ca. 10 dagar innan kursstart. Observera att den kan hamna i din skräppost. Önskar du istället få dina utskick per post, skriv det i kommentarsfältet vid anmälan.
RABATTER: Pensionärer, arbetslösa (heltid) och långtidssjukskrivna (heltid) har 10% rabatt på våra kurser. Detta gäller även dig som har aktivitets- eller sjukersättning från Försäkringskassan. För att nyttja en rabatt, välj betalsättet faktura. Skriv anledning till rabatten i kommentarsfältet vid anmälan.
EXTRA KOSTNADER: Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.
För mer information, läs gärna sidan Allt om våra kurser