KF-kurs: Queer Take Over presenterar: Transvoices – the movie
Under 2022 genomfördes projektet Transvoices genom föreningen Alla åldrars scen. I projektet skapades bland annat en teaterföreställning som visar hur livet som transperson kan vara, med både humor och allvar. Dysfori, eufori och utopi blandas i en två timmar lång föreställning som filmats och som kommer visas den 8 maj under ABF Stockholms koncept Queer Take Over. Efter filmen genomförs ett samtal med medverkande i filmen om vikten av representation och att låta alla röster höras.
Vad gör Generation Z unika och hur når vi dem? I denna kurs går vi igenom aktuell generationsforskning för att bättre förstå deras perspektiv, drömmar och drivkrafter.
Det är ofta klurigt att söka bidrag, att formulera sin idé så där kärnfullt som det krävs för att det ska bli tydligt för någon utomstående. Men tillsammans kan vi hjälpas åt och bolla både idéer, formuleringar och vägar framåt!