Nyhet! Skriva egen musik – nybörjare
Lördagar 3 tillfällen
Det här är en helgkurs för alla som gör musik, skriver låtar – eller som vill börja. Under varje träff utforskar vi kreativa processer hos olika musikskapare och reflekterar även över våra egna arbetssätt. Genom att se hur andra skapar hittar vi nya idéer, kreativa metoder, struktur och inspirerande verktyg som kan utveckla vårt eget musikskapande.
Vi kommer också att prova skapa musik tillsammans. Målet är att varje deltagare ska ha färdigställt en egen låt eller ett musikstycke vid kursens slut – som vi sedan delar med varandra för gemensam lyssning under den sista träffen. Om du söker inspiration, motivation och ett kreativt sammanhang där gemenskap och deadlines hjälper dig framåt, så är det här kursen för dig!
Ledare
Ian Luxton är en amerikansk musiker, låtskrivare och artist som varit aktiv i Portland, Oregon och NYC. Ian är klassiskt skolad gitarrist, spelar flera andra instrument och är en av grundarna till Oregon Guitar Quartet. Han har turnerat runt om i världen med flera band, bl.a. banden STRFKR och Hockey och skriver även egen musik. Ian har flerårig erfarenhet av att undervisa i olika instrument, han älskar att hjälpa studenter utforska sin kreativitet och finslipa sin teknik.
Nivå
Oavsett om du spelar instrument, producerar musik på datorn, rappar, sjunger eller experimenterar med ljud på ditt eget sätt är alla uttryck, stilar och erfarenhetsnivåer välkomna.
Kursmaterial
Alla deltagare medtar sitt eget instrument. Ange ditt instrument i meddelandefältet vid anmälan.
Bra att veta
BOKNING: Vid bokning via hemsidan behöver du ange en mejladress. Det går också bra att göra din bokning på telefon 08-453 41 00. Så länge kursen ligger kvar på hemsidan går det bra att boka dig på den. Du ansluter då nästkommande kurstillfälle och betalar fullt kurspris.
KALLELSE OCH FAKTURA: Kallelse och eventuell faktura skickas per mail ca. 10 dagar innan kursstart. Observera att den kan hamna i din skräppost. Önskar du istället få dina utskick per post, skriv det i kommentarsfältet vid anmälan.
RABATTER: Pensionärer, arbetslösa (heltid) och långtidssjukskrivna (heltid) har 10% rabatt på våra kurser. Detta gäller även dig som har aktivitets- eller sjukersättning från Försäkringskassan. För att nyttja en rabatt, välj betalsättet faktura. Skriv anledning till rabatten i kommentarsfältet vid anmälan.
EXTRA KOSTNADER: Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.
För mer information, läs gärna sidan vanliga frågor.