Kurs Projekt

Intersektionalitet i ledarskap

Att arbeta med jämställdhet utan ett intersektionellt perspektiv är att missa målet. I det här webbinariet får du en introduktion till intersektionalitet, ett begrepp myntat av forskaren Kimberlé Crenshaw – och varför det är avgörande för ett relevant och hållbart ledarskap idag. I det här webbinariet får du en introduktion till intersektionalitet, ett begrepp myntat av forskaren Kimberlé Crenshaw och varför det är avgörande för ett relevant och hållbart ledarskap idag. 

Vi visar varför jämställdhetsarbete riskerar att missa viktiga dimensioner utan ett intersektionellt perspektiv, och hur du som ledare kan förstå och använda dessa insikter i praktiken. Med avstamp i forskning och konkreta exempel får du verktyg för att identifiera hinder och möjligheter i din organisation. 

Vem passar kursen för?

Webbinariet passar alla som är nyfikna på att lära sig mer och vill få en ökad förståelse för begreppet intersektionalitet i ledarskap. Kanske är du ledare, verksamhetsutvecklare och vill utveckla hur ni kan arbeta med intersektionella perspektiv i praktiken och stärka arbetet med jämställdhet och inkludering. Oavsett passar är detta seminarium för alla. Inga förkunskaper krävs. 

Det här lär du dig:

  • Vad intersektionalitet är och hur begreppet uppstod (Kimberlé Crenshaw) 
  • Varför en intersektionell analys behövs i dagens samhälle 
  • Hur maktordningar samspelar och påverkar individer och organisationer 
  • Hur du kan integrera ett intersektionellt perspektiv i ditt ledarskap 
  • Vad som riskerar att hända när perspektivet saknas 
  • Insikter från forskning om hinder i ledarskap utifrån ett intersektionellt perspektiv 

Upplägg

Webbinarium som sker digitalt 1h via Microsoft Teams.  

Praktisk information

  • Datum: 14  September 2026
  • Tid: 9:00 – 10:00
  • Plats: ABF-huset, Sveavägen 41 

Om projektet – Kunskap för framtidens civilsamhälle 2.0

Med stöd från Europeiska socialfonden genomför ABF Stockholm projektet ”Kunskap för framtidens civilsamhälle 2.0”. Projektet syftar till att stärka kompetensen inom civilsamhället och erbjuder kostnadsfri, verksamhetsnära kompetensutveckling för anställda inom civilsamhället. Genom utbildningar, handledning och nätverkande stärks både individer och organisationer i att möta civilsamhällets framtida utmaningar.

Läs mer om projektet HÄR.
Pris
0:- Ordinarie pris

Kostnadsfritt för deltagare i projektet "Kunskap för framtiden civilsamhälle 2.0"

Startdatum 15/9
Veckodagar Tisdag
Tidpunkt 09:00 - 10:00
Antal tillfällen 1
Plats ABF-huset, Sveavägen 41