Evenemang ABF-huset,Program,Seminarium

Flyktingvågen 2015 – vad hände?

FLYKTINGVÅGEN 2015

– Vad hände och hur ska migrationspolitiken se ut?

Det har gått 10 år sedan den stora flyktingvågen 2015. 160 000 asylsökande strömmade in i Sverige efter att under dramatiska omständigheter ha flytt från Mellanöstern, Sydasien och Afrika. Civilsamhället visade snabbt prov hur man kunde hjälpa till i mottagandet av en stor mängd människor i nöd.

Sverige öppnade först sina gränser men innan året var slut var de mer eller mindre stängda och nya, mycket restriktiva lagar hade införts för att begränsa asylsökande.

 

Seminarium I: Flyktingvågen 2015 – vad hände?

10 år har gått sedan flyktingkrisen och mycket har förändrats sedan dess. Från att ”Mitt Europa bygger inte murar, vi hjälps åt” som dåvarande statsminister Stefan Löfven sade i ett uppmärksammat tal 2015, till att regeringen införde mycket restriktiva lagar för att förhindra asylsökande att komma in i landet.

Vad var det som hände? Hur agerade cilvilsamhället? Vad gjorde regeringen, statliga myndigheter, regioner och kommuner?

  • Anders Kessling, f.d. statssekreterare regeringskansliet
  • Johan Oljeqvist, vd Fryshuset
  • Najma Mohamed, en av initiativtagarna till Refugees Welcome Stockholm
  • Omar Alshogre

Moderator: Calle Nathanson, studieombudsman och koncernchef ABF Stockholm

Var och när: 10 september 2025 kl 18:00, ABF-huset, Sveavägen 41

Pris
90:- Ordinarie pris
Köp Biljett
Datum 10/9
Tid 18:15
Arrangör ABF Stockholm, Institutet för framtidsstudier
Plats ABF-huset, Sveavägen 41
Pris 90:- (Ord. pris)
Translate this page