Kurs Dans, Teater, Scenkonst

1700-talets sällskapsdanser steg 5-6

KURSFORM: Terminskurs. VECKODAG: Tisdagar. TILLFÄLLEN: 10.

På den här kursen fördjupar vi danssteg och figurer i 1700-talets sällskapsdanser. Vi utgår ifrån dansböcker från 1700-talet. 

Nivå

På den här kursen förväntas du ha förkunskaper motsvarande 1700-talets sällskapsdanser steg 1-4 eller motsvarande.

Ledare

Kerstin Wölling har gått linjen för historisk dans på Danshögskolan och var en av de första som lärde ut och ledde 1700-tals dansandet i Sällskapet Gustafs skål, grundat 1993. Som barn dansade Kerstin i i Skansens folkdanslag (16<) och hon ledde Skansens ringleksbarns träningar och uppvisningar åren 2002-2012. 

Bra att veta

BOKNING: Vid bokning via hemsidan behöver du ange en mejladress. Det går också bra att göra din bokning på telefon 08-453 41 00. Så länge kursen ligger kvar på hemsidan går det bra att boka dig på den. Du ansluter då nästkommande kurstillfälle och betalar fullt kurspris.

KALLELSE OCH FAKTURA: Kallelse och eventuell faktura skickas per mail ca. 10 dagar innan kursstart. Observera att den kan hamna i din skräppost. Önskar du istället få dina utskick per post, skriv det i kommentarsfältet vid anmälan.

RABATTER: Pensionärer, arbetslösa (heltid) och långtidssjukskrivna (heltid) har 10% rabatt på våra kurser. Detta gäller även dig som har aktivitets- eller sjukersättning från Försäkringskassan. För att nyttja en rabatt, välj betalsättet faktura. Skriv anledning till rabatten i kommentarsfältet vid anmälan.

EXTRA KOSTNADER: Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.

För mer information, läs gärna sidan Allt om våra kurser.

Pris
2150:- Ordinarie pris
Anmäl Dig
Startdatum 16/9
Tidpunkt 17:45 - 19:15
Antal tillfällen 10
Arrangemangsnummer 514859
Plats Hedénsalen, 4 tr, ABF-huset
Pris 2150:- (Ord. pris)
Translate this page