Franska B2 – Bokcirkel med fokus på grammatik
Med franska får du möjlighet att prata med människor i flera olika världsdelar, på deras eget modersmål.

Att läsa språk i en studiecirkel på ABF Stockholm ger dig möjlighet att påverka både studietakten och innehållet. I våra språkkurser använder vi studiematerial anpassat för vuxna och vi betygsätter inte dina kunskaper.
Inte konstigt att franskakurserna är bland våra absolut mest populära. Oavsett om du aldrig läst franska tidigare eller redan tillägnat dig en hel del franskakunskaper så har vi kursen för dig – hitta din nivå. På ABF Stockholm erbjuds franskakurser både för nybörjare och för dig som vill lära dig språket genom att delta i t ex en bokcirkel på franska.
Nivå
B2
Jag kan förstå längre framställningar samt följa med i mer komplicerad argumentation. Jag samtalar och kommunicerar i stort sett utan problem.
Observera att detta inte är en nybörjarnivå, denna kurs kräver förkunskaper!
Den här gruppen går termin 11 på nivå B2
Upplägg
Cirkeln är upplagd likt en bokcirkel. Inför träffarna förbereder sig gruppen genom att läsa utvalda kapitel. På efterföljande träff diskuteras boken, dess handling och olika perspektiv på det som gruppen just läst. Vi kommer att fokusera mycket på grammatik och repetition.
Boken består av 113 sidor, deltagarna kommer att läsa ca.10 sidor inför varje tillfälle (10 tillfällen) och vi kommer att analysera och diskutera innehållet tillsammans. Vi kommer också kika på några av Annie Ernauxs intervjuer etc.
Material
Litteratur:
Den skönlitterära boken La Place (Min far) av Annie Ernaux 2007, Nobelpristagare.
ISBN: 9782070377220
Gruppen har tidigare tagit sig igenom Escalade 5, ISBN:9789147118328.
Cirkelledare
Brigitte Covas Hjortblad är en av våra mest erfarna ledare i franska. Förutom språk så älskar hon litteratur, konst, vandring och dans. Som ledare försöker hon alltid hjälpa deltagaren att förbättra språknivån och samtidigt öka självförtroendet.
Bra att veta
- För att kunna anmäla dig här på hemsidan måste du ange en mejladress. Har du inte det är du välkommen att anmäla dig via telefon 08-453 41 00.
- Kallelsen får du ungefär tio dagar innan kursstart.
- Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.
- Pensionärer har 10 procent rabatt på cirklar. Arbetslösa och långtidssjukskrivna på heltid har 50 procent rabatt på cirklar under dagtid (vardagar före klockan 16.30) och 30 procent kvällstid (klockan 16.30 och senare) och helger.
- OBS! Även om kursen har passerat startdatum så kan det finnas platser kvar och möjlighet att anmäla sig till kursen. Vid sen anmälan får du besked att du står på reservplats för att startdatum har passerat – vänta in en bekräftelse från oss om du sedan får en bekräftad plats på kursen. Du börjar då nästkommande tillfälle och betalar fullt kurspris.
Läs mer om hur det fungerar att gå en kurs hos oss, samt om villkor och ångerrätt https://abfstockholm.se/kurser/om/.