Kurs Konsthantverk, handarbete, slöjd

Ler- och stengodskeramik i Aspudden

Lär dig de grundläggande teknikerna ringling, kavling, tumning och drejning!

I denna kurs i ler- och stengodskeramik lär du dig de grundläggande teknikerna ringling, kavling, tumning och drejning. Du får också lära dig olika dekortekniker och om glasering. Ju mer du kan om de olika teknikerna desto mer kan du fokusera på att utveckla ditt eget formspråk.

Verkstan ligger nära tunnelbanan i Aspudden.

Nivå

Öppen för alla, oavsett förkunskaper.

Upplägg

Det finns inte alltid drejskivor till alla samtidigt utan man får turas om.

Kursdatum 12-16/6 + glaseringsdag 4/9. 

Material

Du köper din lera på plats, inklusive glasyr och bränning, för 70 kr/kg.

Bra att veta

  • För att kunna anmäla dig här på hemsidan måste du ange en mejladress. Har du inte det är du välkommen att anmäla dig via telefon 08-453 41 00.
  • Kallelsen får du ungefär tio dagar innan kursstart.
  • Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.
  • Pensionärer har 10 procent rabatt på cirklar. Arbetslösa och långtidssjukskrivna på heltid har 50 procent rabatt på cirklar under dagtid (vardagar före klockan 16.30) och 30 procent kvällstid (klockan 16.30 och senare) och helger.

Läs mer om hur det fungerar att gå en kurs hos oss, samt om villkor och ångerrätt https://abfstockholm.se/kurser/om/. OBS! Ändrade avbokningsregler from hösten 2022.

Pris
1995:- Ordinarie pris
Anmäl Dig
Startdatum 12/6
Tidpunkt 18:00 - 20:30
Antal tillfällen 6
Arrangemangsnummer 499104
Plats Keramikverkstaden, Aspudden Kavaletten
Pris 1995:- (Ord. pris)
Translate this page