Nyhet! Burlesk Featherfans teknik (open level)
KURSFORM: Kortkurs. VECKODAG: Tisdagar. TILLFÄLLEN: 3.

Vi tittar på grundteknikerna i featherfans men testar också avancerade trix för den som vill prova det. Vi kommer att gå igenom fansens uppbyggnad; basic grips, peacocks, showgirl och en rad trix ur zipper-familjen. Fokus ligger på bra och rena tekniker. Klassen inleds med specifika styrkeövningar och stretch för fandancers.
Kurstillfällen: 19/8, 26/8, 9/9.
Nivå
Denna workshopserie är för både dig som är nybörjare på featherfans och för dig som har grundkunskaper och vill förfina dina linjer och teknik och för dig som är mer avancerad och vill lära dig nya trix.
Är du nybörjare så krävs inga förkunskaper men du behöver ha ett par egna featherfans.
Outfit
Deltagare behöver ett par egna featherfans (single layer-feather fans – 41 tum). Dansoutfit där vi ser kroppens linjer och vi danskar i klackar. Obs! Klackskor behöver vara anpassade för dansgolv.
Ledare
Miss Diamond har tasslat sig världen runt, från New York och Paris till Berling, Warszawa och Sicilianska Kyrkor, senast på Burlesque Hall of Fame i Las Vegas. Tidigare medlem av Knicker Kittens och Blackbird Burlesque Cabaret, med krogshow på Hamburger Börs. Hon var en av producenterna bakom den första Stockholm Burlesque Festival på Berns 2010 och 2019 tog hon burlesken in på de fina scenerna genom sin medverkan i Tolvskillingsoperan på Folkoperan. Du har även kunnat glimta henne i Eurovision Song Contest 2013. Miss Diamond har undervisat i burlesk sedan 2014. Hon driver även burleskkompaniet ”Diamonds in the Rough” som producerar egna shower.
Instagram:
@diamondsintherough_missdiamond
Bra att veta
BOKNING: Vid bokning via hemsidan behöver du ange en mejladress. Det går också bra att göra din bokning på telefon 08-453 41 00. Så länge kursen ligger kvar på hemsidan går det bra att boka dig på den. Du ansluter då nästkommande kurstillfälle och betalar fullt kurspris.
KALLELSE OCH FAKTURA: Kallelse och eventuell faktura skickas per mail ca. 10 dagar innan kursstart. Observera att den kan hamna i din skräppost. Önskar du istället få dina utskick per post, skriv det i kommentarsfältet vid anmälan.
RABATTER: Pensionärer, arbetslösa (heltid) och långtidssjukskrivna (heltid) har 10% rabatt på våra kurser. Detta gäller även dig som har aktivitets- eller sjukersättning från Försäkringskassan. För att nyttja en rabatt, välj betalsättet faktura. Skriv anledning till rabatten i kommentarsfältet vid anmälan.
EXTRA KOSTNADER: Eventuell kostnad för studie- eller arbetsmaterial kan tillkomma.
För mer information, läs gärna sidan Allt om våra kurser.